30 litrów krwi na 30-lecie Mensy

Z okazji 30-lecia Stowarzyszenia Mensa Polska zorganizowaliśmy kilka wydarzeń z tą liczbą w tle. Jednym z nich jest oddanie przez mensan 30 litrów krwi. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was kilka informacji, które mamy nadzieję, zachęcą również Was do krwiodawstwa.

Czy mogę oddać krew?

Mówiąc najogólniej: jeśli mówisz po polsku, posiadasz dokument z numerem PESEL i czujesz się dobrze – zjedz lekkostrawne śniadanie i wyruszaj do najbliżeszgo centrum krwiodawstwa. Pamiętaj, żeby 24 godziny przed oddaniem krwi wypić 1,5 litra płynów; byle nie był to alkohol.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Owszem. Na miejscu wypełnić należy kwestionariusz, który skupia się na Twoim stanie zdrowia oraz przebytych chorobach lub zabiegach, które mogą Cię wykluczyć. Po wypełnieniu kwestionariusza i pobraniu próbki krwi w celu ustalenia poziomu hemoglobiny czeka Cię wywiad z lekarzem, który ostatecznie zdecyduje, czy staniesz się szczęśliwym dawcą. Raz do roku zostaną też pobrane próbki do badań.

Czy to jest bezpieczne?

Jak najbardziej. Sprzęt jest oczywiście jednorazowego użytku, a personel medyczny czuwa nad Tobą przez cały czas i przerwie oddawanie, gdybyś poczuł/poczuła się gorzej. Oprócz momentu wkłucia – cały proces jest też bezbolesny. Nie ma też możliwości zarażenia się żadną chorobą. Po wszystkim poleżysz sobie jeszcze kilka minut a potem już tylko posiłek regeneracyjny i gotowe!

Czego nie mogę robić po oddaniu?

Staraj się nie wykonywać prac wymagających dużego wysiłku i nie nadwyrężać ręki, z której pobrano krew. Każdy może zareagować inaczej, dlatego jeśli nie czujesz się najlepiej, na wszelki wypadek możesz wziąć zaświadczenie zwalniające z pracy lub szkoły. Takie zaświadczenie uzyskasz także w przypadku, kiedy nie zostałeś/zostałaś dopuszczona do oddania krwi na czas pobytu w centrum.

Co mogę oddać dokładnie?

W zależności od urządzeń dostępnych w Twoim centrum możesz oddać zarówno krew pełną lub jej składniki.

Co z tego mam?

Przede wszystkim satysfakcję z pomocy innym. A z rzeczy bardziej ulotnych: posiłek regeneracyjny (zwykle czekolady), kartę identyfikacyjną grupy krwi oraz aktualne wyniki morfologii (jeśli o nie poprosisz). Od czasu do czasu możesz też trafić na drobne podarki (koszulki, parasole, długopisy, etc.). Oddaną krew można także uwzględnić w rozliczeniu podatkowym.

Czy jeśli oddam krew raz – będę to musiał/a robić stale?

Tak, bo pomaganie innym uzależnia. Ale na serio: nie. Oddanie krwi nie wzmaga jej wytwarzania.

Jak często mogę oddać krew?

Mężczyźni mogą oddać krew pełną sześć razy w roku, kobiety – cztery razy; zawsze w przynajmniej 8-tygodniowych odstępach.

Ok. Przekonaliście mnie. Gdzie mogę oddać krew?

Super! Adresy centrów (oraz więcej szczegółów na temat samego procesu) możecie znaleźć na stronie krwiodawcy.org.

No to może jeszcze kilka ciekawostek?

W roku 1924 Aleksandr Bogdanow eksperymentował (między innymi na siostrze Lenina) z przetaczaniem krwi, w nadziei na wieczną młodość przetaczając sobie krew jedenaście razy. Kilka lat później zmarł jednak, prawdopodobnie w wyniku przetoczenia niekompatybilnej grupy krwi.

Australijczyk James Harrison, który w wieku 14 lat przeszedł operację wymagającą 13 litrów krwi, oddał w swoim życiu krew (osocze) 1173 razy i szacuje się, że uratował dzięki temu 2,5 miliona dzieci.

Co minutę w Polsce ktoś potrzebuje krwi.

A zatem do zobaczenia w centrum krwiodawstwa!

Tagi:
Napisano w Wydarzenia, Z życia Mensy