Mensa ekspertem na III Zachodniopomorskim Kongresie Oświatowym

III Zachodniopomorski Kongres Oświatowy

W dniach 29-30 listopada 2019 r. odbył się III Zachodniopomorski Kongres Oświatowy. Uczestnikami Kongresu byli dyrektorzy szkół z województwa zachodniopomorskiego. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych i ministerstw. Stowarzyszenie Mensa Polska zostało zaproszone na to wydarzenie z wykładem na temat zdolnych dzieci.

Pierwszego, bardziej formalnego dnia, wystąpił Tomáš Blumenstein z Mensy Republiki Czeskiej. Tomáš aktualnie jest wiceprezesem czeskiej Mensy, przez 8 lat był jej prezesem, a przez 2 lata również członkiem zarządu Mensy International. Od 1995 roku aktywnie działa na rzecz zdolnych dzieci współpracując z nauczycielami, lokalnymi władzami, ministerstwem oraz uniwersytetami. Tomáš przedstawił pokrótce charakterystykę zdolnego dziecka oraz 6 jej typów, a później opowiedział o wybranych projektach Mensy CR. Zainspirował uczestników Kongresu do wdrożenia niektórych z nich w Polsce.

Drugiego dnia nasza koleżanka Aleksandra Gąsecka miała dłuższy wykład o tym jak pracować ze zdolnym dzieckiem. Ola potraktowała temat bardzo kompleksowo. Oprócz wiedzy teoretycznej podzieliła się swoim doświadczeniem z pracy psychologa z dziećmi w szkole i w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz opiniami i doświadczeniem mensan zebranymi uprzednio w ankiecie.

Jesteśmy zaszczyceni zaproszeniem Mensy na Kongres w charakterze eksperta. Cieszymy się, że środowisko oświatowe dostrzega, że dzieci ponadprzeciętnie inteligentne zasługują na szczególne wsparcie. Mamy nadzieję, na dalszą przyszłą współpracę zarówno z organizatorem Kongresu – Technoparkiem Pomerania, jak i placówkami edukacyjnymi w regionie.

Napisano w Artykuły, Wydarzenia, Zdolne dzieci w szkole