Dzień Inteligencji z Mensą w Krakowie – relacja

Gdzie jest inteligencja?

1 października 2016 r. Stowarzyszenie Mensa International świętowało okrągłą rocznicę. Dokładnie 70 lat temu dwóch prawników zafascynowanych testami inteligencji postanowiło założyć High IQ Club. Ich organizacja ostatecznie przyjęła nazwę Mensa i jest do tej pory największą i najstarszą na świecie organizacją zrzeszającą osoby o wysokim potencjale intelektualnym. Celem Mensy jest pielęgnowanie inteligencji dla dobra ludzkości.

Inteligencji przypisuje się wyjątkowe znaczenie, ale do tej pory jest owiana pewną tajemnicą. Mensa Polska postanowiła wykorzystać swoją rocznicę do zorganizowania Dnia Inteligencji, podczas którego odbyły się okolicznościowe wykłady, odsłaniające rąbka tajemnicy, opisujące m.in. starzenie się mózgu czy nawet relację między inteligencją a sztuką. Współorganizatorem Dnia Inteligencji w Krakowie był Zakład Neurokognitywistyki i Neuroergonomii Instytutu Psychologii Stosowanej UJ. Efektem współpracy zaś były nie tylko teoretyczne przekazy wiedzy o inteligencji, ale też praktyczne próby jej poznania. Członkowie stowarzyszenia Mensa Polska biorą aktualnie udział w wyjątkowym badaniu „Ocena zależności między wielkością ciała modzelowatego a współczynnikiem inteligencji u członków Stowarzyszenia MENSA”.

– Ciało modzelowate jest często obiektem badań, ponieważ pełni bardzo istotną funkcję, jaką jest przekaz informacji pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu oraz utrzymanie równowagi i łączenie abstrakcji z logiczną informacją – wyjaśnia prof. Andrzej Urbanik.

Prof. Urbanik to znany radiolog, który pod ponad 20 lat pracuje w Katedrze Radiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. To on jest pomysłodawcą badania przeprowadzanego w Krakowie.

– Mózgi wielu wybitnych postaci zostały pośmiertnie zbadane przez neuropatologów. W niektórych przypadkach zwrócono uwagę (np. mózg Alberta Einsteina) na mocno rozbudowane ciało modzelowate. Wysuwana jest przy tym koncepcja, że właśnie bardzo dobre połączenie półkul mózgu jest przyczyną wybitych zdolności umysłowych – tłumaczy prof. Urbanik.

Stawiana hipoteza jest podstawą pomysłu na zbadanie tej części mózgu członków Stowarzyszenia Mensa Polska, którzy stanowią próbę osób o wysokim poziomie inteligencji. Badania neuroobrazowe prowadzone będą w Ośrodku Neurobiologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ skanerem MAGNETOM Skyra 3T MRI Siemens.

– Badania z zakresu neuroscience, mogące wykazać różnice anatomiczne tej struktury u osób z wysoką inteligencją z pewnością przyczynią się do zwiększenia naszej wiedzy o mózgu, dlatego bardzo się cieszę, że, jako członkowie Stowarzyszenia Mensa Polska, możemy pomóc w tym interesującym projekcie. Zapewniamy ze swojej strony każde możliwe wsparcie w tym oraz w przyszłych badaniach – podkreśla Grzegorz Marek, koordynator ds. sesji testowych Mensy.

Test inteligencji, który tak zafascynował dżentelmenów z Anglii, jest przepustką do dołączenia do Mensy. A chętnych nie brakuje. Po rocznej przerwie miejsca na sesję w Krakowie skończyły się po dwóch dniach. Mensa postanowiła zorganizować dodatkową sesję, która również została zajęta w ciągu 10 godzin. Dla testowanych była to okazja do rzetelnego zbadania swojego ilorazu inteligencji.

– Od tego roku będziemy stosować powszechnie używaną przez polskich psychologów oraz inne Mensy krajowe skalę Wechslera. Wymogiem kwalifikującym jest wynik w górnych 2% populacji, czyli 130 punktów – tłumaczy Grzegorz Marek.

– Testy inteligencji są jedynie „objawowymi” metodami jej badania. Póki co, nie jesteśmy blisko określenia, gdzie ona się znajduje i jaką metodologią można zbadać jej fizyczne cechy – mówi Alina Rybałtowska, rzecznik Stowarzyszenia Mensa Polska.

– Dlatego to badanie jest tak ekscytujące – dodaje. – Zauważalne są liczne cechy osobowości łączące członków Mensy, a teraz być może także dowiemy się czegoś o naszych mózgach. Świat nauki nadal poszukuje odpowiedzi na kluczowe pytania dot. inteligencji, a każde badanie przybliża nas do zrozumienia tej wyjątkowej cechy ludzkiego umysłu.

Kolejnym punktem na mapie obchodów Dnia Inteligencji jest otwarta konferencja w Warszawie, która odbędzie się 6 listopada w hotelu Mercure Grand. Więcej na ten temat TUTAJ.

Napisano w Wydarzenia, Z życia Mensy