Podsumowanie roku 2020 w Stowarzyszeniu Mensa Polska

Rozpoczynamy rok 2021 z nadziejami stopniowego powrotu do „normalności”, więc to dobry moment na podsumowanie tego, co się w Stowarzyszeniu – mimo pandemii – działo przez ostatnie 12 miesięcy.

Rok 2020 zakończyliśmy w składzie prawie 2150 członków i członkiń Mensy, w 13 Grupach Regionalnych oraz 17 SIG-ach (specjalnych grupach zainteresowań). Do tych ostatnich dołączyły właśnie IT-SIG i Legal-SIG, ale oczywiście nie tylko programistami i prawnikami Mensa żyje 😉 Rozstrzał wiekowy w SMP mamy duży, najmłodsza osoba w tym miesiącu będzie obchodzić 16 urodziny, najstarsza urodziła się w czasie II Wojny Światowej, natomiast najliczniejsza jest grupa wiekowa 25-35 lat (ponad 35%). 

Przed pandemią zdążyliśmy przeprowadzić tylko jedną sesję testową – w Krakowie, w wzięło w niej udział 149 osób. Prowadzimy też badania indywidualne w Łodzi oraz w Krakowie i mamy nadzieję, że niedługo będzie taka możliwość w kolejnym mieście. Przygotowując się na luzowanie obostrzeń, powiększyliśmy do 10 osób naszą ekipę psycholożek i psychologów upoważnionych przez profesora Czesława Nosala, Głównego Psychologa Stowarzyszenia Mensa Polska, do przeprowadzania badań uprawniających do wstąpienia do Stowarzyszenia. W ostatnim czasie dołączyła do nas Magdalena Piszczek (Kruszyńska) z Wrocławia oraz doktor Radosław Molenda z Dąbrowy Górniczej. 

Niestety nie odbył się tradycyjny Zjazd Mensy, na którym w ostatnich latach frekwencja oscylowała w okolicach 300 osób, ale planujemy sobie to odbić w tym roku. Nie odbył się również planowany w Polsce w tym roku ogólnoeuropejski MY-CAMP (spotkanie Mensan poniżej 35 roku życia – metrykalnie lub czujących się zawsze młodo). Mieliśmy za to zarówno Zwyczajne, jak również Nadzwyczajne Walne Zebrania Członków, wyjątkowo w formie elektronicznej na podstawie przepisów o stanie epidemii.  

W styczniu za 5211 zł wylicytowane zostało złote serduszko nr 645 (z 1995 roku) od Mensy Polskiej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazane na ten cel przez jedną z członkiń Stowarzyszenia. 

Od kilku lat poszczególne Grupy Regionalne organizują weekendowe „najazdy” Mensan z kraju (i zagranicy) do siebie, podczas których zwiedzamy miasto, socjalizujemy się, odwiedzamy muzea czy escape roomy (i oczywiście bary i restauracje 😊). W tym roku odbył się tylko jeden taki „najazd”, w lipcu licznie odwiedziliśmy Trójmiasto. Odbyły się też 2 (z 4 planowanych) weekendowych wyjazdów plenerowych (w styczniu do Białowieży i w sierpniu w okolice Lwówka Śląskiego), gdzie poza zwiedzaniem, jedzeniem czy rozmawianiem również LARP-owaliśmy sobie. Największymi spotkaniami w tym roku był XVIII weekend brydżowy koło Łodzi (nie, od uczestników nie wymaga się umiejętności grania w brydża 😉) oraz cykliczny Dzień Wolontariusza pod Warszawą. 

Ze względów epidemiologicznych część aktywności mogła odbywać się wyłącznie zdalnie, w dalszym ciągu trwają w Stowarzyszeniu wirtualne spotkania przy „Tajniakach”, „Dixicie”, „Among us” czy cotygodniowym Kahoocie. 

Przyznaliśmy patronat Fundacji Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków / Flying Bag, jesteśmy nadal mecenasem gry satyrycznej antyszczepionkowcy.biz. Nawiązaliśmy też współpracę z wydawnictwem Albi przy serii gier IQFitness (oraz przy kolejnych grach, które premierę będą miały w 2021 roku), ze SmartBee zajmującym się wykorzystaniem nowych technologii w edukacji oraz z wydawnictwem Copernicus Center Press w zakresie popularyzowania nauki. 

Uruchomiliśmy nowy profil Mensy na LinedIn i Instagramie, a bliżej możecie nas poznać w ramach akcji #twarzeMensy. Na naszym profilu przeprowadziliśmy serię konkursów (i planujemy ich więcej) oraz plebiscyty na Ulubiony Kanał Popularnonaukowy Członków SMP i trwający właśnie plebiscyt na Najlepszą Grę Planszową – Mensa Gra Prix 2020. Wyniki mamy nadzieję poznać za miesiąc. 

W ostatnim czasie nawiązujemy współpracę dotyczącą korzyści dla osób należących do Stowarzyszenia również na co dzień – poza wieloletnimi zniżkami w Dragonusie i zniżkami w ALBI w ramach w/w współpracy podpisaliśmy umowę z OK System na pakiety sportowe, z Lotosem na karty paliwowe oraz jesteśmy na etapie finalizowania umowy z Luxmedem ws. pakietów medycznych dla Mensan i ich rodzin. 

A tymczasem z nadzieją wchodzimy w rok 2021, w którym Mensa International obchodzi 75 rocznicę założenia 😊 . 

#kącikStatystyczny #mensapolska #2020 

Napisano w Sesje testowe