SIG – Grupy specjalnych zainteresowań

W Mensie istnieją tzw. SIG-i (Special Interest Groups), czyli „kółka zainteresowań”, grupujące ludzi, których łączą prywatne lub zawodowe zainteresowania, tak różne jak np. astronomia, szachy, komputery, prawo, filozofia, fotografia, wymiana pocztówek i Sherlock Holmes. Wiele SIG-ów jest międzynarodowych, co daje znakomitą możliwość kontaktowania się z ludźmi o konkretnych zainteresowaniach na całym świecie.

SIG Pisarski

SIG Pisarski zrzesza twórczych literacko członków Mensy. W ramach grupy prowadzone są różnorakie dyskusje i inicjatywny m.in. Liga Pisarska.

Qlturalna GSZ

Grupa skupia miłośników obcowania z kulturą. Jej celem jest promocja kultury wyższej wśród członków SMP i pielęgnowanie inteligencji poprzez regularne wizyty w teatrach i na wystawach. W ramach aktywności GSZ przewiduje się m.in. organizację grupowych wyjść do teatrów i muzeów, dyskusje o obejrzanych sztukach i wystawach, przegląd aktualności życia kulturalnego w kraju.

Sniper SIG

Sniper SIG gromadzi członków stowarzyszenia zainteresowanych strzelectwem.
Główna działalność Sniper SIG’u koncentruje się wokół wymiany doświadczeń i wiedzy związanej ze strzelectwem, propagowania kultury używania broni palnej (bojowej, sportowej, myśliwskiej, itd.) lub broni pneumatycznej oraz podnoszenia poziomu umiejętności strzeleckich poprzez wspólne treningi.

Bohema SIG

Założeniem działań SIG-u Bohema IQ jest stworzenie nowego stylu w sztuce, opracowanie praw i zasad rządzących jedyną w swoim rodzaju sztuką tworzoną przez nieprzeciętnie inteligentnych ludzi. SIG
zrzesza  Mensan bez względu na wiek, zainteresowania, wykształcenie czy wcześniejsze doświadczenia twórcze, gdyż tworzymy dzieła kierując się intelektem, rozumem.Pracujemy indywidualnie  i wspólnie  podczas organizowanych w tym celu spotkań.Działania twórcze każdorazowo poprzedzone są wykładem z zakresu malarstwa, technik malarskich. Każdy z uczestników ma całkowitą wolność wypowiedzi malarskiej zarówno co do treści jak i formy.Owocem pracy są nie tylko dzieła, ale równie ważne, przemyślenie towarzyszące procesowi twórczemu,  będące następnie przedmiotem dyskusji.i opracowań.Organizujemy wyjazdy plenerowe, zwiedzanie wystaw, spotkania dyskusyjne (także za pośrednictwem internetu) Przewidziane są także wystawy tej niezwykłej twórczości.

GSZ Piłka Nożna

GSZ Piłka Nożna skupia mensan zainteresowanych piłką nożną, zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej.

Poker SIG

SIG zrzesza Mensan uwielbiających pokera. Nie ważne czy lubisz najpopularniejszy NL Holdem czy Omahę, Razza czy inne mniej popularne odmiany…
To tutaj znajdziesz ludzi z którymi możesz na te tematy porozmawiać niezależnie od poziomu Twoich umiejętności.

Sailing SIG

Sailing SIG skupia członków zainteresowanych sportami wodnymi. Na
przekór nazwie, nie jest to jedynie żeglarstwo, ale również sporty
motorowodne, pływanie, windsurfung, kitesurfing, itp. W ramach SIGu
wymieniamy się doświadczeniem, poszukujemy załogi i tęsknimy za tymi
wszystkimi miejscami, do których jeszcze nie dopłynęliśmy.

CLASSIG

SIG miłośników tzw. muzyki klasycznej. Od członków wymaga się jedynie zainteresowania tą formą muzyki. Przewidywane formy działalności:
wymiana opinii o dziełach, kompozytorach, wykonawcach, stylach, gustach własnych i cudzych itp.
wspólne, organizowane ad hoc wyjścia (wyjazdy) na ciekawe koncerty czy przedstawienia
wszelkie inne, które przyjdą sigowiczom do głowy, a nie będą wbrew jakimś lub czyimś  prawom.

SIG Anagram

SIG miłośników Scrabble i wszelkich innych gier słownych, nawet takich jak gra półsłówek. Szukasz wymagających krzyżówek albo partnerów do gry w gry słowne? Tutaj ich znajdziesz całkiem sporo.

Astro SIG

Grupa poświęcona astronomii, astrofizyce i wszystkiemu, z czym są one związane.

SIG Biegający

SIG biegowy zrzesza tych Mensan, którzy w pewnym momencie swego życia zdecydowali się na to, żeby dłużej zachować zdrowie i młodość. Pokazujemy światu, że niezłej kondycji umysłowej może towarzyszyć równie dobra kondycja fizyczna. Bieganie jest najprostszą formą ruchu. Najmniej kosztuje, wymaga najmniej sprzętu, można je uprawiać w każdych warunkach (łącznie z górami, śniegiem, piaskiem plaży, szutrem, betonem i ścieżkami leśnymi). Od biegania się wszystko zaczęło. To bieganie ma wśród swoich zawodów MARATON, kopiowany przez inne dyscypliny – nie tylko sportowe. To bieganie kojarzone jest z euforia i hormonami szczęścia. Bieganie jest bezpieczne, dostępne dla każdego – jako jedna z niewielu dyscyplin sportowych może z bardzo dobrymi wynikami być uprawiana zarówno przez dzieci, młodzież jak i osoby starsze. Bieganie daje ogromną satysfakcję z uprawiania go indywidualnie i drużynowo, w trakcie codziennego joggingu w parku i bardziej zaawansowanych treningów na bieżni, podczas długich kilkugodzinnych wycieczek biegowych do lasu i w górach oraz ścigania się na zawodach. Bieg to świetny sposób na uspokojenie nerwów, odstresowanie się, a zarazem jest to czas na głębsze przemyślenia i refleksje oraz bliższe obcowanie z naturą. Jeżeli chcesz to wszystko doświadczyć po raz pierwszy bądź już to doświadczasz samodzielnie, ale chcesz się dołączyć do nas, żeby cieszyć się z biegania wspólnie w naszym mensańskim gronie, to nie ma nic prostszego – napisz do koordynatora oraz zapisz się na naszą listę dyskusyjną (adresy widoczne po zalogowaniu). Biegamy amatorsko i wcale nie trzeba osiągać wyśrubowanych wyników, czy wygrywać zawodów, żeby do nas dołączyć. Motto to hasło z Run Warsaw „Tu nie ma przegranych – przegrani zostali w domu” jak najbardziej nas też dotyczy.

Brydż SIG

SIG zrzeszający miłośników brydża. Raz do roku organizowany jest turniej brydżowy, w którym mogą brać udział wszyscy członkowie Mensy Polskiej. Każdy turniej poprzedzony jest krótkim wstępem i treningiem, tak żeby osoby, które nie umiejąc grać także mogły wziąć w nim udział. Jak to powiedział ostatnio jeden z graczy w Milionerach: szachy są grą o informacji zupełnej, a brydż o informacji niepełnej, dlatego nie ma sensu ich porównywać… przy czym delikatnie zasugerował, że brydż jest o niebo ciekawszy :-)

Foto-SIG

Foto-SIG, czyli SIG Mensan Fotografujących. Jego podstawowym zadaniem jest wzajemne doskonalenie się w sztuce fotografii oraz organizowanie wspólnych wycieczek. Przeznaczony jest zarówno dla amatorów, jak i dla tych, którzy na fotografii się znają.

Games SIG

Tematyka SIG-u: zrzeszający członków skupionych wokół gier komputerowych (nie planszowych). W szczególności skupia graczy i twórców. Zarówno najnowszych tytułów jak i tych starszych.

Klub Dyskusyjny GSZ

Zakres działalności: Nauka zasad sprawnego, pięknego i skutecznego wysławiania się, propagowanie sztuki wymowy, retoryki, argumentowania, w tym także poprzez organizację debat, warsztatów, wykładów, szkoleń, imprez kulturalnych, biblioteki.

SIG MA

SIG miłośników matematyki i algorytmiki. Zapisz się koniecznie jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi zagadkami i łamigłówkami.

Psych-SIG

Psych-SIG skupia mensan zainteresowanych psychologią i jej zastosowaniami. Jego celem jest wzajemna pomoc w poznawaniu osiągnięć psychologii oraz popularyzacja wiedzy o nich wśród członków Mensy. Szczególnie interesujące dla SIG-u są działania zmierzające do wspierania inteligencji, potencjału, uzdolnień i mądrości człowieka. SIG jest również zainteresowany współpracą naukową z osobami badającymi populację ludzi wybitnie inteligentnych.

Szach SIG

Szach SIG skupia Mensan zainteresowanych jedną z najtrudniejszych i zarazem najpopularniejszych gier świata – szachami. Jeśli szukasz wymagających przeciwników albo po prostu chcesz się uczyć od najlepszych ten SIG jest właśnie dla Ciebie.

Science-SIG

Science-SIG integruje członków Mensy związanych z: badaniami podstawowymi i stosowanymi, dydaktyką, projektami badawczo-rozwojowymi, odkryciami naukowymi, innowacjami, pracami naukowymi i popularnonaukowymi, finansowaniem nauki i komercjalizacją badań, zarządzaniem badaniami, instytucjami nauki i sektora B+R, rozwojem kariery w wymienionych obszarach, kondycją nauki w Polsce, Europie i pozostałych obszarach świata. Wzajemne kontakty – wymiana pomysłów i doświadczeń – mogą mieć miejsce w Internecie oraz na organizowanych przez SIG spotkaniach i seminariach, wychodząc także poza obszar Mensy Polskiej.