SIG – Grupy specjalnych zainteresowań

W Mensie istnieją tzw. SIG-i (Special Interest Groups), czyli “kółka zainteresowań”, grupujące ludzi, których łączą prywatne lub zawodowe zainteresowania, tak różne jak np. astronomia, szachy, komputery, prawo, filozofia, fotografia, wymiana pocztówek i Sherlock Holmes. Wiele SIG-ów jest międzynarodowych, co daje znakomitą możliwość kontaktowania się z ludźmi o konkretnych zainteresowaniach na całym świecie.

GSZ Piłka Nożna

GSZ Piłka Nożna skupia mensan zainteresowanych piłką nożną, zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej.

Poker SIG

SIG zrzesza Mensan uwielbiających pokera. Nie ważne czy lubisz najpopularniejszy NL Holdem czy Omahę, Razza czy inne mniej popularne odmiany…
To tutaj znajdziesz ludzi z którymi możesz na te tematy porozmawiać niezależnie od poziomu Twoich umiejętności.

Sailing SIG

Sailing SIG skupia członków zainteresowanych sportami wodnymi. Na
przekór nazwie, nie jest to jedynie żeglarstwo, ale również sporty
motorowodne, pływanie, windsurfung, kitesurfing, itp. W ramach SIGu
wymieniamy się doświadczeniem, poszukujemy załogi i tęsknimy za tymi
wszystkimi miejscami, do których jeszcze nie dopłynęliśmy.

CLASSIG

SIG miłośników tzw. muzyki klasycznej. Od członków wymaga się jedynie zainteresowania tą formą muzyki. Przewidywane formy działalności:
wymiana opinii o dziełach, kompozytorach, wykonawcach, stylach, gustach własnych i cudzych itp.
wspólne, organizowane ad hoc wyjścia (wyjazdy) na ciekawe koncerty czy przedstawienia
wszelkie inne, które przyjdą sigowiczom do głowy, a nie będą wbrew jakimś lub czyimś  prawom.

SIG Pisarski

SIG Pisarski zrzesza twórczych literacko członków Mensy. W ramach grupy prowadzone są różnorakie dyskusje i inicjatywny m.in. Liga Pisarska.

Qlturalna GSZ

Grupa skupia miłośników obcowania z kulturą. Jej celem jest promocja kultury wyższej wśród członków SMP i pielęgnowanie inteligencji poprzez regularne wizyty w teatrach i na wystawach. W ramach aktywności GSZ przewiduje się m.in. organizację grupowych wyjść do teatrów i muzeów, dyskusje o obejrzanych sztukach i wystawach, przegląd aktualności życia kulturalnego w kraju.

Sniper SIG

Sniper SIG gromadzi członków stowarzyszenia zainteresowanych strzelectwem.
Główna działalność Sniper SIG’u koncentruje się wokół wymiany doświadczeń i wiedzy związanej ze strzelectwem, propagowania kultury używania broni palnej (bojowej, sportowej, myśliwskiej, itd.) lub broni pneumatycznej oraz podnoszenia poziomu umiejętności strzeleckich poprzez wspólne treningi.

GSZ Turystyczna

Dla osób zainteresowanych szeroko pojętą turystyką

Movie SIG

Movie SIG skupia mensan zainteresowanych tematyką filmową.
Cele SIG-u to między innymi:

  • zaoferowanie członkom Mensy miejsca do dyskusji, wyrażania opinii i wymiany doświadczeń i informacji związanych z propagowaniem sztuki filmowej;
  • dzielenie się wiedzą o sztuce filmowej oraz popularyzacja tej wiedzy wśród innych członków Mensy;
  • udział w pokazach filmów o raz przedsięwzięciach popularyzujących sztukę filmową.

SIG Anagram

SIG miłośników Scrabble i wszelkich innych gier słownych, nawet takich jak gra półsłówek. Szukasz wymagających krzyżówek albo partnerów do gry w gry słowne? Tutaj ich znajdziesz całkiem sporo.

Astro SIG

Grupa poświęcona astronomii, astrofizyce i wszystkiemu, z czym są one związane.

SIG Biegający

SIG biegowy zrzesza tych Mensan, którzy w pewnym momencie swego życia zdecydowali się na to, żeby dłużej zachować zdrowie i młodość. Pokazujemy światu, że niezłej kondycji umysłowej może towarzyszyć równie dobra kondycja fizyczna. Bieganie jest najprostszą formą ruchu. Najmniej kosztuje, wymaga najmniej sprzętu, można je uprawiać w każdych warunkach (łącznie z górami, śniegiem, piaskiem plaży, szutrem, betonem i ścieżkami leśnymi). Od biegania się wszystko zaczęło. To bieganie ma wśród swoich zawodów MARATON, kopiowany przez inne dyscypliny – nie tylko sportowe. To bieganie kojarzone jest z euforia i hormonami szczęścia. Bieganie jest bezpieczne, dostępne dla każdego – jako jedna z niewielu dyscyplin sportowych może z bardzo dobrymi wynikami być uprawiana zarówno przez dzieci, młodzież jak i osoby starsze. Bieganie daje ogromną satysfakcję z uprawiania go indywidualnie i drużynowo, w trakcie codziennego joggingu w parku i bardziej zaawansowanych treningów na bieżni, podczas długich kilkugodzinnych wycieczek biegowych do lasu i w górach oraz ścigania się na zawodach. Bieg to świetny sposób na uspokojenie nerwów, odstresowanie się, a zarazem jest to czas na głębsze przemyślenia i refleksje oraz bliższe obcowanie z naturą. Jeżeli chcesz to wszystko doświadczyć po raz pierwszy bądź już to doświadczasz samodzielnie, ale chcesz się dołączyć do nas, żeby cieszyć się z biegania wspólnie w naszym mensańskim gronie, to nie ma nic prostszego – napisz do koordynatora oraz zapisz się na naszą listę dyskusyjną (adresy widoczne po zalogowaniu). Biegamy amatorsko i wcale nie trzeba osiągać wyśrubowanych wyników, czy wygrywać zawodów, żeby do nas dołączyć. Motto to hasło z Run Warsaw “Tu nie ma przegranych – przegrani zostali w domu” jak najbardziej nas też dotyczy.

Brydż SIG

SIG zrzeszający miłośników brydża. Raz do roku organizowany jest turniej brydżowy, w którym mogą brać udział wszyscy członkowie Mensy Polskiej. Każdy turniej poprzedzony jest krótkim wstępem i treningiem, tak żeby osoby, które nie umiejąc grać także mogły wziąć w nim udział. Jak to powiedział ostatnio jeden z graczy w Milionerach: szachy są grą o informacji zupełnej, a brydż o informacji niepełnej, dlatego nie ma sensu ich porównywać… przy czym delikatnie zasugerował, że brydż jest o niebo ciekawszy :-)

Foto-SIG

Foto-SIG, czyli SIG Mensan Fotografujących. Jego podstawowym zadaniem jest wzajemne doskonalenie się w sztuce fotografii oraz organizowanie wspólnych wycieczek. Przeznaczony jest zarówno dla amatorów, jak i dla tych, którzy na fotografii się znają.

SIG MA

SIG miłośników matematyki i algorytmiki. Zapisz się koniecznie jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi zagadkami i łamigłówkami.

Science-SIG

Science-SIG integruje członków Mensy związanych z: badaniami podstawowymi i stosowanymi, dydaktyką, projektami badawczo-rozwojowymi, odkryciami naukowymi, innowacjami, pracami naukowymi i popularnonaukowymi, finansowaniem nauki i komercjalizacją badań, zarządzaniem badaniami, instytucjami nauki i sektora B+R, rozwojem kariery w wymienionych obszarach, kondycją nauki w Polsce, Europie i pozostałych obszarach świata. Wzajemne kontakty – wymiana pomysłów i doświadczeń – mogą mieć miejsce w Internecie oraz na organizowanych przez SIG spotkaniach i seminariach, wychodząc także poza obszar Mensy Polskiej.