W 2009 roku Stowarzyszenie Mensa Polska zorganizowało pierwszy (i jedyny do dziś) konkurs “Gra Prix”, w którym wyróżniono najlepsze według członków naszej organizacji gry planszowe i towarzyskie.
Po 12 latach wracamy z inicjatywą w nowej formule – jako plebiscyt. Nasi członkowie w grudniu nominowali najciekawsze, ich zdaniem, pozycje, które prezentujemy Wam za zgodą wydawców.
Już niedługo oddamy swoje głosy na ulubione pozycje. Gra, która uzyska ich najwięcej, zostanie wyróżniona tytułem “Mensa Gra Prix 2020”, pamiątkową statuetką oraz dedykowaną grafiką do umieszczenia na stronie producenta lub wydawców i na produkcie. Miejsca drugie i trzecie otrzymają wyróżnienia.
Wyniki plebiscytu ogłosimy do końca stycznia 2020 roku.
Rozpoczynamy rok 2021 z nadziejami stopniowego powrotu do „normalności”, więc to dobry moment na podsumowanie tego, co się w Stowarzyszeniu – mimo pandemii – działo przez ostatnie 12 miesięcy.
Rok 2020 zakończyliśmy w składzie prawie 2150 członków i członkiń Mensy, w 13 Grupach Regionalnych oraz 17 SIG-ach (specjalnych grupach zainteresowań). Do tych ostatnich dołączyły właśnie IT-SIG i Legal-SIG, ale oczywiście nie tylko programistami i prawnikami Mensa żyje 😉 Rozstrzał wiekowy w SMP mamy duży, najmłodsza osoba w tym miesiącu będzie obchodzić 16 urodziny, najstarsza urodziła się w czasie II Wojny Światowej, natomiast najliczniejsza jest grupa wiekowa 25-35 lat (ponad 35%).
Przed pandemią zdążyliśmy przeprowadzić tylko jedną sesję testową – w Krakowie, w wzięło w niej udział 149 osób. Prowadzimy też badania indywidualne w Łodzi oraz w Krakowie i mamy nadzieję, że niedługo będzie taka możliwość w kolejnym mieście. Przygotowując się na luzowanie obostrzeń, powiększyliśmy do 10 osób naszą ekipę psycholożek i psychologów upoważnionych przez profesora Czesława Nosala, Głównego Psychologa Stowarzyszenia Mensa Polska, do przeprowadzania badań uprawniających do wstąpienia do Stowarzyszenia. W ostatnim czasie dołączyła do nas Magdalena Piszczek (Kruszyńska) z Wrocławia oraz doktor Radosław Molenda z Dąbrowy Górniczej.
Niestety nie odbył się tradycyjny Zjazd Mensy, na którym w ostatnich latach frekwencja oscylowała w okolicach 300 osób, ale planujemy sobie to odbić w tym roku. Nie odbył się również planowany w Polsce w tym roku ogólnoeuropejski MY-CAMP (spotkanie Mensan poniżej 35 roku życia – metrykalnie lub czujących się zawsze młodo). Mieliśmy za to zarówno Zwyczajne, jak również Nadzwyczajne Walne Zebrania Członków, wyjątkowo w formie elektronicznej na podstawie przepisów o stanie epidemii.
Od kilku lat poszczególne Grupy Regionalne organizują weekendowe „najazdy” Mensan z kraju (i zagranicy) do siebie, podczas których zwiedzamy miasto, socjalizujemy się, odwiedzamy muzea czy escape roomy (i oczywiście bary i restauracje 😊). W tym roku odbył się tylko jeden taki „najazd”, w lipcu licznie odwiedziliśmy Trójmiasto. Odbyły się też 2 (z 4 planowanych) weekendowych wyjazdów plenerowych (w styczniu do Białowieży i w sierpniu w okolice Lwówka Śląskiego), gdzie poza zwiedzaniem, jedzeniem czy rozmawianiem również LARP-owaliśmy sobie. Największymi spotkaniami w tym roku był XVIII weekend brydżowy koło Łodzi (nie, od uczestników nie wymaga się umiejętności grania w brydża 😉) oraz cykliczny Dzień Wolontariusza pod Warszawą.
Ze względów epidemiologicznych część aktywności mogła odbywać się wyłącznie zdalnie, w dalszym ciągu trwają w Stowarzyszeniu wirtualne spotkania przy „Tajniakach”, „Dixicie”, „Among us” czy cotygodniowym Kahoocie.
Uruchomiliśmy nowy profil Mensy na LinedIn i Instagramie, a bliżej możecie nas poznać w ramach akcji #twarzeMensy. Na naszym profilu przeprowadziliśmy serię konkursów (i planujemy ich więcej) oraz plebiscyty na Ulubiony Kanał Popularnonaukowy Członków SMP i trwający właśnie plebiscyt na Najlepszą Grę Planszową – Mensa Gra Prix 2020. Wyniki mamy nadzieję poznać za miesiąc.
W ostatnim czasie nawiązujemy współpracę dotyczącą korzyści dla osób należących do Stowarzyszenia również na co dzień – poza wieloletnimi zniżkami w Dragonusie i zniżkami w ALBI w ramach w/w współpracy podpisaliśmy umowę z OK System na pakiety sportowe, z Lotosem na karty paliwowe oraz jesteśmy na etapie finalizowania umowy z Luxmedem ws. pakietów medycznych dla Mensan i ich rodzin.
A tymczasem z nadzieją wchodzimy w rok 2021, w którym Mensa International obchodzi 75 rocznicę założenia 😊 .
Niedawno członkowie Mensy oddali swoje głosy w ramach plebiscytu “Ulubione kanały popularnonaukowe członków Stowarzyszenia Mensa Polska”. Spośród setek kanałów na YouTube do finału nominowanych zostało 26 uczestników. W drodze głosowania wyłoniliśmy trzech zwycięzców:
Postanowiliśmy także wyróżnić kanały, którym niewiele zabrakło do zwycięstwa, a są to:
Polimaty
Wojna Idei
Wyłącznie naukowy bełkot
Arlena Witt
Kasia Gandor
Życzymy dalszych sukcesów w obszarze popularyzowania nauki i przesyłamy serdeczne gratulacje!
Pełną listę nominowanych kanałów
Arlena Witt Astrofaza Astronarium Ciekawehistorie Copernicus Center Crazy Nauka Człowiek Absurdalny Emce kwadrat Historia bez cenzury Irytujący Historyk Kasia Gandor Mówiąc Inaczej Najprościej Mówiąc Naukowo TV Nauka. To lubię Oblicza XX Wieku Okiem Chemika Pod Mikroskopem Polimaty Radosław Gajda & Natalia Szcześniak (Architecture is a good Idea) Rozwojowiec Smartgasm Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS Uwaga! Naukowy Bełkot Wojna Idei Wyłącznie Naukowy Bełkot
Kasia Przybyła, Mensanka i doktorantka Politechniki Wrocławskiej jest autorką rozwiązania pozwalającego na pozyskiwanie pitnej wody z … oceanu! „Icemill – pure water global sustainability” to koncepcja ogromnej instalacji, która przypomina diabelski młyn. Doktorantka wykorzystała tutaj zjawisko odsalania przez zamrażanie. W porównaniu do innych technologii, zamrażanie jest mniej energochłonne i tańsze, a ze względu na ujemną temperaturę roboczą znacznie redukuje korozję. Projekt Icemill Katarzyny Przybyły zdobył pierwsze miejsce w konkursie reThinking Competition, wyróżnienie w Evolo Skyscraper i wyróżnienie honorowe w Jacques Rougerie Competition. Ten ostatni jest współorganizowany przez Francuską Akademię Naukową. Projekt trafił także na wystawę główną międzynarodowego festiwalu Abierto Mexicano de Diseno. Był elementem wystawy „Design and Utopia: From Manifesto to Action” prezentowanej w Muzeum Franza Mayera w Meksyku.
Dzisiaj rano mogliśmy ją zobaczyć w “Dzień dobry TVN”. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Kasią.
Stowarzyszenie MENSA POLSKA ma przyjemność zaprosić na badanie inteligencji w ramach sesji testowej MENSY w Krakowie.
kiedy?1 marca 2020 r. gdzie?Hotel Mercure Kraków Stare Miasto, sala Poselska, ul. Pawia 18B, 31-154 Kraków
Uzyskanie w badaniach inteligencji przeprowadzanych przez Stowarzyszenie MENSA POLSKA wyników mieszczących się w górnych 2% populacji uprawnia do członkostwa w Stowarzyszeniu.
Proszę zapoznać się z tekstem poniżej:
Pierwsza tura rozpocznie się o godzinie 10:00, druga o godzinie 11.30, a kolejne o godzinach 13:00, 14:30 i 16:00. Po wyczerpaniu się miejsc na daną turę, system będzie automatycznie wpisywał na turę kolejną, aż do osiągnięcia limitu. Po wyczerpaniu limitu miejsc rejestracja zostanie automatycznie zamknięta. Tylko elektroniczna rejestracja gwarantuje miejsce.
Przeczytaj uważnie wiadomość e-mail, którą otrzymasz po rejestracji!
Znajdziesz tam adres sesji i godzinę, na którą zapisał Cię system.
Wysokość opłaty
przedpłata przy rejestracji elektronicznej lub przelew na konto Stowarzyszenia
Tylko wcześniejsze zapisanie oraz przedpłata gwarantują możliwość brania udziału w sesji testowej.
W przypadku wpłat na konto (dane rachunku na dole strony) prosimy w tytule umieścić: miejscowość sesji, datę oraz imię i nazwisko (np. Kraków 2019-03-17 Jan Kowalski) oraz zabrać ze sobą na test kopię dowodu wpłaty. Prosimy o dokonanie wpłat w ciągu 3 dni roboczych od rejestracji elektronicznej. Potwierdzenie zaksięgowania środków nie jest wysyłane w przypadku przelewu.
Warunkiem przystąpienia do testu jest udokumentowany wiek powyżej 15 lat. Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz długopisu. W przypadku osób poniżej 18 lat prosimy o zabranie oświadczenia rodziców bądź opiekunów o zgodzie na udział w badaniu psychologicznym (inteligencji).
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgody