W 2009 roku Stowarzyszenie Mensa Polska zorganizowało pierwszy (i jedyny do dziś) konkurs “Gra Prix”, w którym wyróżniono najlepsze według członków naszej organizacji gry planszowe i towarzyskie.
Po 12 latach wracamy z inicjatywą w nowej formule – jako plebiscyt. Nasi członkowie w grudniu nominowali najciekawsze, ich zdaniem, pozycje, które prezentujemy Wam za zgodą wydawców.
Już niedługo oddamy swoje głosy na ulubione pozycje. Gra, która uzyska ich najwięcej, zostanie wyróżniona tytułem “Mensa Gra Prix 2020”, pamiątkową statuetką oraz dedykowaną grafiką do umieszczenia na stronie producenta lub wydawców i na produkcie. Miejsca drugie i trzecie otrzymają wyróżnienia.
Wyniki plebiscytu ogłosimy do końca stycznia 2020 roku.
Mamy przyjemność poinformować, że w ramach promocji Nauki Stowarzyszenie Mensa Polska objęło w ostatnim czasie patronatem 3 książki popularnonaukowe wydawane w 2021 roku przez krakowskiej wydawnictwo Copernicus Center Press:
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii opowiada pasjonującą historię wyścigu do rozszyfrowania wewnętrznych mechanizmów najważniejszej cząsteczki organizmów żywych.
Każdy słyszał o DNA, jednak niewielu z nas wie, czym są rybosomy. To ogromne konstrukcje molekularne, biologiczne maszyny, bez których żadna żywa komórka nie może funkcjonować. Wiedza na temat rybosomów wykorzystywana jest m.in. w leczeniu śmiertelnych chorób. Badania w dziedzinie biologii molekularnej, których celem było zrozumienie struktury rybosomu i jego funkcji, są jednym z wątków opowieści. Drugi, wybitnie osobisty, obejmuje portrety naukowców jako zwykłych ludzi, motywowanych nie tylko pragnieniem poznania tajemnic przyrody, lecz także osobistymi aspiracjami.
„Książkę tę powinien przeczytać każdy, kto chce poznać mechanizmy funkcjonowania współczesnej nauki. Znajdzie tu wszystko: ambicje, zazdrość i grupową rywalizację – a także heroiczną pracę po nocach, pełzające niepokoje i katastrofalne błędy” – „Nature”
„Maszyna genów pozostanie długo ważnym dokumentem w historii nauki.” – Richard Dawkins
Venkatraman „Venki” Ramakrishnan – amerykański biofizyk pochodzenia indyjskiego, związany z Laboratory of Molecular Biology, Cambridge, wykładowca w Trinity College. W 2009 został wyróżniony, wraz z Adą Jonath i Thomasem Steitzem, Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za badania nad strukturą i funkcją rybosomów.
Beststeller w zestawieniu New York Timesa. Książka nominowana do nagrody Naukowa Książka Roku Royal Society za 2019 rok.
Bez rachunku różniczkowego i całkowego nie mielibyśmy telefonów komórkowych, telewizji, nawigacji satelitarnej ani badań ultradźwiękami. Nie rozumielibyśmy DNA, nie odkryli Neptuna ani nie nosili pięciu tysięcy piosenek w kieszeniach.
Potęga nieskończoności opowiada o tym, jak rachunek różniczkowy i całkowy kusił i zachwycał jego odkrywców, począwszy od swych pierwszych przebłysków w starożytnej Grecji, a kończąc na odkryciu fal grawitacyjnych (zjawiska przez niego przewidzianego). Strogatz ujawnia, jak ta postać matematyki potrafiła sprostać wyzwaniom każdej epoki: wyznaczyć pole koła korzystając jedynie z piasku i patyka; wyjaśnić, dlaczego Mars czasami idzie „do tyłu”; wytworzyć elektryczność za pomocą magnesu; zapewnić, aby rakieta nie ominęła Księżyca; odwrócić losy walki z AIDS.
„Wspaniała książka. Szereg inteligentnych i zdumiewających historii, które ukazują, jak rachunek różniczkowy i całkowy przyczynił się do powstania naszego współczesnego świata”. — „The Washington Post”
Steven Strogatz – profesor matematyki stosowanej w Cornell University. Popularny wykładowca i jeden z najczęściej cytowanych matematyków świata. Pisze blog o matematyce dla New York Timesa i New Yorkera, jest częstym gościem programów radiowych w USA.
Odkrywcze spojrzenie na badania nad fenomenalnymi zdolnościami mózgu do nauki a także nad potencjałem imitujących je programów komputerowych.
Ludzki mózg jest rewelacyjnym urządzeniem. Posiada nadzwyczajną zdolność do przeprogramowywania się, która stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla dzisiejszych twórców sztucznej inteligencji. Jak się uczymy? Jakie wrodzone biologiczne fundamenty leżą u podstaw naszych zdolności do przyswajania informacji? Dlaczego w ogóle ewolucja wymyśliła proces nauki?
Sięgając do najnowszych odkryć z zakresu informatyki, neurobiologii, psychologii poznawczej i pedagogiki, Stanislas Dehaene prezentuje, jak naprawdę przebiega proces nauki oraz w jaki sposób można maksymalnie wykorzystać – a nawet wzmocnić – algorytmy mózgu do uczenia się: w szkołach i na uniwersytetach oraz na co dzień, niezależnie od wieku. Autor uczy nas, jak się uczyć dzięki prostym rozwiązaniom dotyczącym zabawy, ciekawości, kontekstu społecznego, koncentracji a także snu.
Nader treściwa książka dla pedagogów, rodziców i innych zainteresowanych tym, jak najefektywniej wspomagać dążenie do wiedzy – „Publishers Weekly”
Stanislas Dehaene – francuski psycholog i specjalista neuronauk poznawczych. Kieruje Pracownią Neuroobrazowania w gmachu NeuroSpin francuskiego Komitetu Energii Atomowej, w którym mieści się najnowocześniejszy we Francji ośrodek obrazowania mózgu. Profesor w College de France, gdzie stoi na czele nowo utworzonej Katedry Eksperymentalnej Psychologii Poznawczej. W 2005 roku został najmłodszym członkiem Francuskiej Akademii Nauk.
Podliczyliśmy głosy naszych członków w plebiscycie “Mensa Gra Prix 2020” na najlepszą grę planszową lub towarzyską. Z ogromną radością i satysfakcją ogłaszamy jego wyniki:
Zwycięzcy zostali wyróżnieni za grywalność, pomysł, wykonanie i atrakcyjność wizualną produktu. Serdecznie gratulujemy wydawcom i polecamy wszystkim grę w nagrodzone pozycje, które są jednymi z chętniej wybieranych podczas naszych spotkań.
Rozpoczynamy rok 2021 z nadziejami stopniowego powrotu do „normalności”, więc to dobry moment na podsumowanie tego, co się w Stowarzyszeniu – mimo pandemii – działo przez ostatnie 12 miesięcy.
Rok 2020 zakończyliśmy w składzie prawie 2150 członków i członkiń Mensy, w 13 Grupach Regionalnych oraz 17 SIG-ach (specjalnych grupach zainteresowań). Do tych ostatnich dołączyły właśnie IT-SIG i Legal-SIG, ale oczywiście nie tylko programistami i prawnikami Mensa żyje 😉 Rozstrzał wiekowy w SMP mamy duży, najmłodsza osoba w tym miesiącu będzie obchodzić 16 urodziny, najstarsza urodziła się w czasie II Wojny Światowej, natomiast najliczniejsza jest grupa wiekowa 25-35 lat (ponad 35%).
Przed pandemią zdążyliśmy przeprowadzić tylko jedną sesję testową – w Krakowie, w wzięło w niej udział 149 osób. Prowadzimy też badania indywidualne w Łodzi oraz w Krakowie i mamy nadzieję, że niedługo będzie taka możliwość w kolejnym mieście. Przygotowując się na luzowanie obostrzeń, powiększyliśmy do 10 osób naszą ekipę psycholożek i psychologów upoważnionych przez profesora Czesława Nosala, Głównego Psychologa Stowarzyszenia Mensa Polska, do przeprowadzania badań uprawniających do wstąpienia do Stowarzyszenia. W ostatnim czasie dołączyła do nas Magdalena Piszczek (Kruszyńska) z Wrocławia oraz doktor Radosław Molenda z Dąbrowy Górniczej.
Niestety nie odbył się tradycyjny Zjazd Mensy, na którym w ostatnich latach frekwencja oscylowała w okolicach 300 osób, ale planujemy sobie to odbić w tym roku. Nie odbył się również planowany w Polsce w tym roku ogólnoeuropejski MY-CAMP (spotkanie Mensan poniżej 35 roku życia – metrykalnie lub czujących się zawsze młodo). Mieliśmy za to zarówno Zwyczajne, jak również Nadzwyczajne Walne Zebrania Członków, wyjątkowo w formie elektronicznej na podstawie przepisów o stanie epidemii.
Od kilku lat poszczególne Grupy Regionalne organizują weekendowe „najazdy” Mensan z kraju (i zagranicy) do siebie, podczas których zwiedzamy miasto, socjalizujemy się, odwiedzamy muzea czy escape roomy (i oczywiście bary i restauracje 😊). W tym roku odbył się tylko jeden taki „najazd”, w lipcu licznie odwiedziliśmy Trójmiasto. Odbyły się też 2 (z 4 planowanych) weekendowych wyjazdów plenerowych (w styczniu do Białowieży i w sierpniu w okolice Lwówka Śląskiego), gdzie poza zwiedzaniem, jedzeniem czy rozmawianiem również LARP-owaliśmy sobie. Największymi spotkaniami w tym roku był XVIII weekend brydżowy koło Łodzi (nie, od uczestników nie wymaga się umiejętności grania w brydża 😉) oraz cykliczny Dzień Wolontariusza pod Warszawą.
Ze względów epidemiologicznych część aktywności mogła odbywać się wyłącznie zdalnie, w dalszym ciągu trwają w Stowarzyszeniu wirtualne spotkania przy „Tajniakach”, „Dixicie”, „Among us” czy cotygodniowym Kahoocie.
Uruchomiliśmy nowy profil Mensy na LinedIn i Instagramie, a bliżej możecie nas poznać w ramach akcji #twarzeMensy. Na naszym profilu przeprowadziliśmy serię konkursów (i planujemy ich więcej) oraz plebiscyty na Ulubiony Kanał Popularnonaukowy Członków SMP i trwający właśnie plebiscyt na Najlepszą Grę Planszową – Mensa Gra Prix 2020. Wyniki mamy nadzieję poznać za miesiąc.
W ostatnim czasie nawiązujemy współpracę dotyczącą korzyści dla osób należących do Stowarzyszenia również na co dzień – poza wieloletnimi zniżkami w Dragonusie i zniżkami w ALBI w ramach w/w współpracy podpisaliśmy umowę z OK System na pakiety sportowe, z Lotosem na karty paliwowe oraz jesteśmy na etapie finalizowania umowy z Luxmedem ws. pakietów medycznych dla Mensan i ich rodzin.
A tymczasem z nadzieją wchodzimy w rok 2021, w którym Mensa International obchodzi 75 rocznicę założenia 😊 .
Niedawno członkowie Mensy oddali swoje głosy w ramach plebiscytu “Ulubione kanały popularnonaukowe członków Stowarzyszenia Mensa Polska”. Spośród setek kanałów na YouTube do finału nominowanych zostało 26 uczestników. W drodze głosowania wyłoniliśmy trzech zwycięzców:
Postanowiliśmy także wyróżnić kanały, którym niewiele zabrakło do zwycięstwa, a są to:
Polimaty
Wojna Idei
Wyłącznie naukowy bełkot
Arlena Witt
Kasia Gandor
Życzymy dalszych sukcesów w obszarze popularyzowania nauki i przesyłamy serdeczne gratulacje!
Pełną listę nominowanych kanałów
Arlena Witt Astrofaza Astronarium Ciekawehistorie Copernicus Center Crazy Nauka Człowiek Absurdalny Emce kwadrat Historia bez cenzury Irytujący Historyk Kasia Gandor Mówiąc Inaczej Najprościej Mówiąc Naukowo TV Nauka. To lubię Oblicza XX Wieku Okiem Chemika Pod Mikroskopem Polimaty Radosław Gajda & Natalia Szcześniak (Architecture is a good Idea) Rozwojowiec Smartgasm Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS Uwaga! Naukowy Bełkot Wojna Idei Wyłącznie Naukowy Bełkot
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgody